Programowaniem zainteresowałem się już w liceum, gdzie zgłębiając tajniki kodowania stron internetowych, hobbystycznie tworzyłem proste serwisy www. Równolegle zacząłem eksperymentować z animacjami Flash (wtedy jeszcze Macromedia), które umieszczałem na przygotowanych wcześniej stronach.
Następnie przyszedł czas na tworzenie bardziej dynamicznych, interaktywnych witryn internetowych. Poznałem język programowania internetowego PHP, który wraz ze strukturalnym językiem zapytań MySQL pozwala na tworzenie bardziej złożonych projektów.
Znajomość tych paru języków programowania pozwala mi tworzyć narzędzia ułatwiające codzienną pracę – poniżej przedstawiam kilka wybranych projektów.
Generator newslettera STOCK [PHP/JS]
W odpowiedzi na potrzebę wizualnego przedstawienia cyklicznie generowanego zestawienia stanów magazynowych opraw oświetleniowych – napisałem skrypt, który automatycznie przekształca arkusz kalkulacyjny w kod HTML.
Wyjściowy arkusz kalkulacyjny zawiera następujące dane produktowe:
- kod produktu
- szczegółową nazwę produktu
- aktualną ilość na stanie magazynowym
- grupę katalogową
- informację, czy dany produkt widnieje na stronie www
- adres url zdjęcia produktowego
Skrypt generuje jednocześnie dwie wersje językowe newslettera: polską i angielską.
- Wgrywanie pliku z zestawieniem odbywa się metodą drag&drop poprzez formularz internetowy – do obsługi tej funkcjonalności wykorzystałem gotowe rozwiązanie dropzone.js. Akceptowane są wyłącznie pliki Excel z rozszerzeniem .xls lub .xlsx.
- Po wgraniu pliku na serwer – skrypt sprawdza jego strukturę oraz czy nie występują puste pola.
- Poszczególne kolumny zaczytanego skoroszytu są konwertowane na osobne tablice PHP.
- Nazwy artykułów oraz grupy katalogowe zostają przetłumaczone na j. angielski.
- Za pomocą pętli wszystkie dane są przenoszone do pustego szablonu newslettera.
- Pliki .htm z gotowym kodem HTML zostają zapisane w odpowiedniej lokalizacji na dysku FTP.
- Adresy url newsletterów są wyświetlane użytkownikowi.
Spadowacz [CorelSCRIPT]
Spadowacz to skrypt VBA, który napisałem pracując w drukarni cyfrowej. Często miałem do czynienia z projektami wykonanymi przez klientów lub początkujących grafików komputerowych, których pierwsze projekty często nie spełniają podstawowych wymagań DTP. Jedną z głównych zasad prawidłowego przygotowania projektów graficznych przeznaczonych do druku jest zachowanie minimum 3 mm spadu drukarskiego. Spad ten zostaje ucięty w procesie wykańczania wydruków na gilotynie. Dla przykładu rozmiar projektu ulotki formatu A4 (210×297 mm) powinien zostać powiększony o 6 mm. Prawidłowo przygotowany projekt takiej ulotki powinien zatem mieć wymiary 216×303 mm.
Spadowacz dodaje 3 mm spadu drukarskiego do grafik przeznaczonych do druku w technologii druku cyfrowego lub offsetowego. Kopiuje grafikę, odbija go lustrzanie, a następnie wkleja po bokach grafiki. W kolejnym kroku grupuje otrzymany obrazek, odbija lustrzanie i wkleja przy górnej i dolnej krawędzi. Całość jest ponownie grupowana i zamykana w szybkim kadrze o odpowiednich wymiarach.